Wśród prętów budowlano-remontowych można wyróżnić różne ich rodzaje. Po pierwsze istotne jest to, czy na przykład jest to stal nierdzewna, czy chociażby ocynkowana. Wyróżnić można też pręty wielokątne, czy też okrągłe w tym te gwintowane. Pręty gwintowane są nieco podobne do większych wkrętów, czy dużych śrub, ale jednak jest to element mocniejszy i ma nieco inne zastosowanie. Ów wyrób hutniczy wykorzystywany jest przy różnych konstrukcjach, w tym również tych opartych o szalunkach, przy więźbach dachowych, czy aby wzmocnić zbrojenia w żelbecie.

Co do elementów gwintowanych to można też wspomnieć o tych mniejszych, a takimi na pewno są śruby calowe. Sama śruba określana jest jako nacięcie na powierzchniach walcowych, lub stożkowych. W przypadku takiego elementu to właśnie ilość cali określa rozmiar, jaki to będzie pasował do danego otworu. Tego typu śruby i miary wstępują najczęściej w hydraulice i instalatorstwie gazowym.

Idąc dalej tym tropem warto też wspomnieć o podkładkach. W przypadku różnych nakrętek śrub, tak calowych, jak i tych, w których to średnica podawana jest w milimetrach używane są podkładki. W wielu przypadkach stosowanie nakrętek bez podkładek jest niewłaściwe. Pełnią one niejako ochronną rolę dla takich gwintowanych elementów, a ponadto, jeżeli średnica otworu jest zbyt duża w stosunku do nakrętki, podkładka może ten problem rozwiązać.