Można je kupić w każdym sklepie. Po co jednak wydawać pieniądze na coś, co można zrobić samemu? Tym bardziej, że w takiej sytuacji rezultaty będą bardziej unikalne.

Naklejki na ściany mają swoje zalety. Ożywiają ściany, dodają im nieco życia. Są urozmaiceniem monotonii płaszczyzny. No i można je po jakimś czasie usunąć. Zastąpić nowymi lub zupełnie z nich zrezygnować.
Niezbędne materiały i akcesoria

Zamiast kupować naklejki na ściany można spróbować zrobić je samodzielnie. Nie jest to trudne, wymaga jednak nieco cierpliwości i zacięcia. Komu jednak zależy, ten może osiągnąć świetne rezultaty niskim nakładem sił i środków.

W pierwszej kolejności należy zgromadzić niezbędne materiały i akcesoria. Wśród nich powinny się znaleźć przede wszystkim półprodukty, z których zrobione będą naklejki na ścianę i narzędzia, przy pomocy których zostaną wykonane. Jest ich w zasadzie niewiele.

Niezbędne będą więc nożyczki i nóż do cięcia tapet. Ten ostatni po to, żeby precyzyjnie wycinać otwory w papierze. Przyda się też papier samoprzylepny w różnych kolorach i… to w zasadzie tyle. Reszta zależy od pomysłowości i kreatywności.
Na początek – koncepcja

Jak przebiega proces produkcji takich nalepek? Na początku trzeba zdecydować, jakie kolory sprawdzą się na ścianie. Nie powinny być za bardzo kontrastowe, ani zbyt zbliżone kolorystycznie do tego, co już się tam znajduje. Najlepiej skorzystać z koła kolorów, dzięki któremu w optymalny sposób dobrać można barwy.

Następnie trzeba wybrać odpowiednie kształty. W tym miejscu należy puścić wodze wyobraźni i zastanowić się nad tym, co będzie dobrze wyglądało. Można wykorzystać motywy zwierzęce lub geometryczne. Można spróbować zrobić odwzorowania wielkich budowli lub fantastycznych pojazdów. Można sięgać do mitologii lub baśni. Do wyboru, do koloru. Wyobraźnia jest nieograniczona, trzeba tylko ją wykorzystać.
Kształty na papier

Kiedy plan jest opracowany, trzeba przystąpić działania. Na odwrocie samoprzylepnego papieru trzeba namalować wybrane kształty. Powinno być to tym łatwiejsze, że fabrycznie rysowana jest tam siatka, która ułatwia nanoszenie nowych kształtów.

Po wyrysowaniu wszystkich kształtów należy wziąć do ręki nożyczki i zabrać się do cięcia. Można wycinać tylko łagodne fragmenty wzoru. Tam, gdzie tworzą się ostre zakręty lub zakola lepiej obciąć papier nieco szerzej, zostawiając zadanie innemu narzędziu.

Tym narzędziem jest nóż do cięcia tapet. Przy jego pomocy można precyzyjnie wyciąć wszystkie zagięcia i załamania linii prostych. Tak, żeby tworzone naklejki na ściany były estetyczne i zgodne z wcześniejszym projektem.
Papier na ścianę

A co potem? Potem można przystąpić do naklejania nalepek na ścianę. Można to zrobić przez usunięcie jednej z warstw. Kolejnym krokiem powinno być łagodne i równomierne przyklejenie kształtu do ściany.

Czy trzeba na coś uważać? Przede wszystkim na podwinięcia papieru i na powstające pod nim bańki. Dobrze jest usuwać je od razu, żeby nie zostawały na ścianach.

W tym miejscu można powiedzieć – gotowe. Cały proces zakończony, a pokój – jak nowy.