Uczenie matematyki ma ogromne znaczenie praktycznie od pierwszych chwil, kiedy tylko rozpoczynamy z dzieckiem tego typu pracę. Trzeba mieć świadomość, że to, jakie podstawy stworzymy w dziecka głowie, jak bardzo ugruntowana i zrozumiała będzie dla dziecka wiedza bazowa, tak łatwo lub trudno będzie potem dziecku uczyć się bardziej zaawansowanych treści.
Matematyka ma to do siebie, że jeżeli przygotujemy się dobrze pod kątem podstaw, to łatwiej uczyć się elementów skomplikowanych. Jeżeli jednak, baza nie będzie dobrze zrozumiana i nie będzie dobrze utrwalona, to nie ma praktycznie szans na to, by treści bardziej skomplikowane zrozumieć i zapamiętać.
Z matematyką jest jeszcze tak, że zapamiętanie jej treści, jest uzależnione od ich zrozumienia. Jeżeli tego nie zrozumiemy, to nie mamy praktycznie żadnych szans na zapamiętanie. Staje się to jak język obcy, jak czarna magia, która kompletnie do nas nie dociera.
Warto mieć to na uwadze rozpoczynając przygodę z matematyką czy to jako rodzic, czy jako nauczyciel nauczania początkowego.