Liceum ogólnokształcące jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy nie chcą kończyć edukacji po szkole średniej. Samo liceum uprawnia do podjęcia pracy w niektórych zawodach. Nie daje jednak żadnych konkretnych, precyzyjnych umiejętności zawodowych ani nawet wiedzy zawodowej. Jak sama nazwa wskazuje. Jest ogólnokształcące. To powoduje, że młody człowiek, mając tę maturę ma tylko średnie wykształcenie. Nie ma zawodu.
Zawód może następnie zdobyć podczas studiów. Liceum jest bardzo dobrą przepustką do studiów na wyższej uczelni. Pozwala zdobyć stosunkowo szeroką wiedzę, która może być podstawą i bazą do rozwijania swojej wiedzy na studiach. Jednocześnie, edukacja licealna pozwala na ukończenie szkoły wraz ze zdaniem matury, a to właśnie matura jest przepustką na wyższą uczelnię.
Decydując się zatem na kontynuowanie edukacji warto od razu wybrać dobre liceum. Jeżeli reprezentuje ono wyższy poziom to lepiej przygotuje do matury, pozwoli uzyskać lepsze noty i da lepsze podstawy do nauki na studiach.