Podróże samolotem robią się coraz popularniejsze ostatnimi czasy. jeszcze niedawno wydawało się, że są one przeznaczone tylko dla bogatszej części społeczeństwa. Ten fakt już dawno nie jest aktualny. Okazuje się, że lotu tanich przewoźników, na popularnych trasach, w ofercie last minute możemy kupić nawet za kilkanaście złotych. i musimy mieć jednak świadomość, że w taką podróż zazwyczaj wolno nam będzie zabrać tylko bagaż podręczny, jednak nie jest to żadną przeszkodą, kiedy możemy wybrać się na weekend do Londynu, który wyniesie nas taniej, niż podróż pociągiem do Warszawy.
Musimy poznać zasady panujące na lotniskach, by czuć się tam całkiem swobodnie. Okazuje się, że każde lotnisko nalicza opłaty lotniskowe, które będziemy zmuszeni uiścić. Ponadto, warto dowiedzieć się o dopuszczalnej wadze bagażu podręcznego i przedmiotach, jakich do samolotu zabrać nam nie wolno.
W przypadku, kiedy z różnych przyczyn samolot nie wystartuje, przysługuje nam odszkodowanie za odwołany lot. Musimy mieć świadomość, że jego wysokość zależeć będzie od strat przez nas poniesionych w związku z anulowaniem podróży.