Podział kotłów ogrzewania centralnego dotyczy kilku aspektów, między innymi tego, czy ogrzewają jedynie dom, czy również wodę, jakie paliwo się w nich stosuje, w jakim miejscu się je umieszcza oraz w jaki sposób są zbudowane.

Kotły CO ogrzewające jedynie dom, bez funkcji podgrzewania wody użytkowej nazywamy kotłami jednofunkcyjnymi. Przeciwieństwem są kotły dwufunkcyjne, które spełniają obie role. Są one także droższe, jednak trzeba wciąż pod uwagę fakt, że wodę użytkową również trzeba będzie w jakiś sposób ogrzać. Aby zaoszczędzić sobie kłopotu warto wybrać model dwufunkcyjny.

Istnieją również kotły jednofunkcyjne z zasobnikiem, które posiadają opcję ogrzewania wody użytkowej. Minusem w tym rozwiązaniu jest to, że w momencie wyczerpania się ciepłej wody trzeba odczekać jakiś czas, aż woda ponownie osiągnie temperaturę, w której będziemy w stanie się wykąpać. Kotły dwufunkcyjne z zasobnikiem zaś to rozwiązanie najbardziej komfortowe z dotychczas wymienionych. Zaletami tego urządzenia są: niewielkie wymiary, duża moc kotła, bardzo krótki czas podgrzewania wody, dzięki podgrzewaczowi przepływowemu.

Piece CO mogą wisieć lub stać. Związane jest to nieodłącznie z ich gabarytami. Możemy domyślać się, że większe modele będą stawiane na podłodze, natomiast niewielkie urządzenia stosowane do ogrzewania niewielkich mieszkań mogą zostać powieszone. Te, które stoją na ziemi zazwyczaj wykonane są ze stali bądź żeliwa.

Kotły dzielimy również ze względu na sposób ich działania – źródeł, z których czerpią powietrze potrzebne do procesu spalania. Piece na paliwa stałe pobierają powietrze z pomieszczenia, w którym zostały umieszczone. Oznacza to, że nie można ich postawić tam, gdzie mamy na to ochotę. Lokum musi spełniać odpowiednie normy – minimum 8 metrów sześciennych oraz zamontowana wentylacja grawitacyjna nawiewowo-wywiewna.

Kotły kondensacyjne to urządzenia nowoczesne i bardzo wydajne. Najlepiej zdają egzamin w systemach ogrzewania podłogowego. Kotły pulsacyjne zaś to nowość na rynku. Ich działanie polega na wytwarzaniu tak zwanych mikrowybuchów, które znacząco wpływają na świetną wydajność urządzenia. Ich cena jak na razie jest bardzo wysoka.

Wybór kotła powinien dokonywany być w kontekście naszych indywidualnych potrzeb i preferencji. Najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja ze specjalistami z branży, a także orientacja w temacie, która umożliwiają portale związane tematycznie z instalacjami grzewczymi.