Jak sama nazwa wskazuje są to rolety materiałowe z materiałem plisowanym na wzór harmonijki. Rolety te wykorzystywane są do zasłania i dekoracji otworów okiennych oraz witryn sklepowych. Ze względu na zastosowanie różnych wariantów podnoszenia i opuszczania plis, istnieje możliwość wykonania tych osłon w oknach o nietypowych kształtach, takich jak okna prostokątne, trójkątne, okrągłe oraz w kształcie trapezu. Bardzo często wykorzystywane są do zasłaniania przeszklonych balkonów i ogrodów zimowych.

Plisy mogą być sterowane ręcznie za pomocą uchwytu, za pomocą sznurka oraz elektrycznie. Zastosowanie sterowania elektrycznego bardzo ułatwia regulację roletami zamontowanymi nawet na dużych wysokościach. Istnieje możliwość sterowania za pomocą klawisza, ewentualnie pilota zdalnego sterowania.

Do produkcji plis stosowane są rynny górne i dolne wykonane z aluminium co ma wpływ na jej trwałość. Lakierowane są proszkowo w kilku podstawowych kolorach np. biały, brąz, srebro. Za dodatkową dopłatą istnieje możliwość lakierowania tych profili na dowolny kolor z palety RAL. Elementy, takie jak sznurki i drabinki, wykonane są w kolorystyce najbardziej zbliżonym do koloru materiału wybranego przez klienta

Najczęściej stosowanym systemem do zasłaniania okien stosuje się system, który umożliwia podnoszenie i opuszczanie rolety z góry na dół, jak również od dołu do góry. W systemie tym istnieje możliwość ustawienia materiału w dowolnym zakresie okna. Plisy te posiadają prowadzenie boczne materiału co umożliwia ich zamontowanie w oknach standardowych oraz oknach połaciowych różnych firm.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie systemu dzień-noc, w którym użyte są dwa rodzaje materiałów – pierwszy transparentny którego przepuszczalność światła zawiera się w granicach od 25 do 90% oraz drugi zasłaniany na noc tak zwany podgumowany, którego przepuszczalność nie przekracza 10%. Materiały te wykonane są zazwyczaj z poliestru, co zapobiega odbarwianiu się podczas działania promieni słonecznych oraz stanowi dobrą izolację termiczną. Wszystkie materiały są pokryte specjalnym środkiem antystatycznym co zapobiega roletę przed kurzem i w znacznym stopniu wydłuża jej żywotność. W szczególności polecane są dla osób ze skłonnościami alergicznymi.

Istnieją trzy podstawowe grupy materiałów (materiały transparentne, zaciemniające oraz wzorzyste tak zwane dekoracyjne). Rolety plisowane nadają szczególny urok oraz ciepło pomieszczeń w których są zastosowane. Bardzo szeroka gama materiałów umożliwia nam dostosowanie kolorystyki oraz faktury do każdego pomieszczenia i wymagań nawet najwybredniejszych klientów.

Dużą zaletą rolet plisowanych jest możliwość montażu zarówno w świetle okna jak również na ramie okiennej, bądź też bezpośrednio do ściany nad wnęką okienną. Montaż do okien wykonywany jest za pomocą specjalnych uchwytów montowanych do listwy przyszybowej ,co w najmniejszym stopniu nie wpływa na szczelność okna. W porównaniu z tradycyjną roletą czy żaluzją aluminiową plisy zajmują nie wielką część okna po jej zsunięciu. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie nawet przy oknach o niewielkich rozmiarach ponieważ zabierają mniej światła.

Do szczególnych zalet rolet plisowanych należą:

Możliwość montażu do każdego rodzaju i kształtu okien
Bardzo duży wybór materiałów
Niepowtarzalne efekty świetlne i funkcjonalność
Łatwość i komfort obsługi
Perfekcyjne wykonanie

WADY – NIE STWIERDZONO !!!