Czytanie książek jest wartościowe

Jak wykazały badania, w ostatnich latach liczba osób czytających książki oraz inne publikacje naukowe znacznie zmalała. Szczególnie mocno tę tendencję można zauważyć wśród osób, które zakończyły edukację szkolną.

Znacznie ułatwiony dostęp do korzystania z prezentacji multimedialnych czy audiobooków, a z drugiej strony spędzanie coraz większej ilości czasu na portalach społecznościowych sprawia, że coraz częściej wybieramy drogę na skróty. Zasłanianie się brakiem czasu nie jest mądrym rozwiązaniem, gdyż czytanie jest ze wszechstronnie korzystne, a dodatkowo zdobywając wiedzę na temat tego jak skutecznie czytać i zapamiętywać można uzyskać wiele pozytywnych rezultatów, zarówno tych długo jak i krótkofalowych.
Co daje nam czytanie?

W publikacjach możesz szukać odpowiedzi na swoje pytania. Napisanie książki wiąże się z dużym wysiłkiem i dlatego dana osoba pisząc treści i publikując je stara się zrobić to jak najlepiej, podzielić się swoimi dostrzeżeniami, doświadczeniami. Wiele osób pisze o błędach, które popełniło na swojej drodze do sukcesu i jak się przed nimi ustrzec. Tym samym szukając odpowiedzi na swoje pytania w książkach możemy otrzymać cenną informacją zwrotną. Niezwykle ważne jest jednak to, by uzyskane informacje, zastosować w praktyce.

Słowo pisane pomaga rozwijać kreatywność. Gdy czytasz książki czy też merytoryczne artykuły opublikowane przezportal edukacyjny w twoim umyśle pozostaje ślad. Szukając rozwiązania danego problemu przetwarzasz wiedzę, którą na różne sposoby zdobyłeś. Jeśli dużo czytasz będziesz mógł wykorzystać tę wiedzę do rozwiązywania problemów. Szczególnie ważne jest to, byś czytał książki jeśli pracujesz na stanowisku wymagającym kreatywności.

Jeśli dużo czytasz będziesz bardziej komunikatywny. Dysponując bogatym słownictwem łatwiej będzie ci w sposób jasny wyrazić swoje myśli zarówno w formie pisanej jak i mówionej. Będziesz posługiwał się bardziej adekwatnymi słowami w danej sytuacji, a przez to będziesz lepiej rozumiany. Czytanie jest szczególnie przydatne osobom, które zawodowo zajmują się pisaniem czyli blogerom, copywriterom, dziennikarzom, pisarzom, a także tym którzy pracują w szkołach i prowadzą szkolenia.

Czytając masz większą szansę na zdobycie wymarzonej pracy. Czytając stajesz się inteligentniejszy, potrafisz więcej, możesz swoim poziomem wiedzy wyróżnić się spośród innych. Wiedza jest bowiem potencjałem, który możemy wykorzystać w dowolnym momencie swojego życia.

Czytanie jest niczym szkolenie lub prywatna konsultacja w niskiej cenie. Czytając książki czy też artykuły ekspertów w danej dziedzinie możemy zyskać porównywalną dawkę wiedzy co w czasie szkolenia z tą osobą. O ile koszt szkolenia przeprowadzanego przez znanej sławy specjalistę jest kosztem często przekraczającym zdolność finansową przeciętnego człowieka, o tyle na zakup książki może sobie pozwolić praktycznie każdy. Dodatkowo istnieje możliwość wypożyczenia wielu książek w bibliotekach, co ogranicza koszty własne praktycznie do zera.

Jak mawiał Umberto Eco: ,,Kto czyta książki – żyje podwójnie.” Czytanie jest inwestycją w przyszłość, w swój potencjał. Poświęcając choć godzinę czasu dziennie na dokształcanie się w danej dziedzinie po jakimś czasie staniesz się w niej ekspertem. Czytanie książek i innych publikacji naukowych powinno stać nawykiem na całe życie. Dziś, gdy wiedza zdobyta na poziomie edukacji obowiązkowej nie wystarcza, a rynek pracy stale ewaluuje warto sięgnąć po książkę i wykorzystać jaką jako jedno ze źródeł zdobywania nowej wiedzy, zgodnie z ideą uczenia się przez całe życie.