Funkcje wielu urządzeń multimedialnych, RTV czy nawet AGD, wykorzystywanych na co dzień w domu, zależą w wielu przypadkach od podłączenia dodatkowych adapterów i urządzeń zewnętrznych. Szybka i bezproblemowa komunikacja pomiędzy komputerem przenośnym a telewizorem czy aparatem cyfrowym a komputerem, to dzisiaj absolutna podstawa, za którą odpowiadają rozmaite rodzaje kabli i złącz ? w ostatnich latach najważniejsze są oczywiście przewody HDMI i kable USB.
USB umożliwia komunikację nie tylko pomiędzy komputerami, ale także wieloma innymi urządzeniami zaopatrzonymi w takie wejście. USB pozwala nie tylko na przesyłanie danych, ale chociażby na ładowanie telefonów czy tabletów. Pod tym względem przewody HDMI mają zupełnie inne zadanie do zrealizowania ? pomagają w szybkiej i bezstratnej transmisji danych o dużej gęstości.
Najczęściej przewody HDMI da się spotkać we wszystkich urządzeniach audiowizualnych, ze szczególnym naciskiem na telewizory, monitory i wyświetlacze graficzne. Wszystkie urządzenia, które są w stanie wyświetlać obraz lub grafikę w jakości HD potrzebują połączenia ze źródłem za pomocą jakościowego przewodu HDMI.