To, co możemy zaobserwować na obecnym rynku pracy, to zdecydowanie szybki spadek bezrobocia. Zmianie uległa szczególnie branża budowlana, gdzie to deficyt siły roboczej spowodował wzrost wynagrodzeń pracowników.

Ostatnio można zauważyć zwiększoną ilość ofert pracy nie tylko w urzędach, ale również w portalach internetowych poświęconych tej tematyce. Wiele osób decyduje się na wyjazd z kraju, ze względu na możliwość zdobycia większych zarobków. Tak więc oferty pracy są, jednak mało jest chętnych do korzystania z nich. Przeglądając strony poświęcone pracy można zauważyć wiele stanowisk, które zainteresowaniem osób poszukujących zatrudnienia w ogóle się nie cieszą.

Popularna stanowisko kasjera, sprzedawcy czy robotnika budowy to praca, której wiele osób nawet nie chce podejmować. Duże zapotrzebowanie na pracowników budowli, murarzy, pomocników czy tynkarzy stało się normą, przy obecnych stawkach wynagrodzenia fachowcy ci wyjeżdżają za granicę, gdzie praca kojarzy im się z zarobkami co najmniej trzykrotnie większymi niż tutaj. Możliwości, jakie stwarza praca za granicą zachęcają nie tylko Polaków. Niby, z jednej strony zmniejsza się bezrobocie, ale jednocześnie zaczyna coraz częściej brakować ludzi do pracy w branżach na przykład budowlanych. Urzędy pracy ze środków z Unii Europejskiej organizują kursy i szkolenia dla bezrobotnych, które zwiększą ich kwalifikacje do odbywania pracy w różnych branżach.Jedna z podstawowych reguł, towarzyszących wyjazdom zagranicznym do pracy, dotyczy zabrania z kraju dokumentów, które pozwolą nam na podjęcie pracy w obcym kraju. Często praca ta wiąże się ściśle z rolnictwem, lub opieką nad innymi. Zdarzają się także oferty pracy dla sprzątaczek czy pomocy domowych. Jednak załapać się na jakiekolwiek oferty pracy nie jest łatwe. Wielu Polaków coraz częściej opuszcza kraj, wyjeżdżając do pracy fizycznej, przez co powodują wzrost zapotrzebowania w kraju na pracowników budowlanych, kelnerów, czy obsługę hotelową.