Moja firma zajmująca się dystrybucją obuwia importowanego z Chin, posiada nieruchomość o charakterze biurowym. Jako, że nie potrzebuję tak dużego biura, postanowiłem część lokalu podnająć komuś innemu- trafiły się dwie obywatelki wietnamskie, poszukujące miejsca na małe czyli tanie biura z możliwością rejestracji spółek z o.o.

Podpisaliśmy umowę w 2006 roku. Na początku, jeszcze jako tako to funkcjonowało, jednak w 2007 roku pojawiły się problemy z płatnościami czynszu i z napływającą na adres ich spółek korespondencją- po prostu nie odbierały jej- nie przyjeżdżały do biura- ja widząc, listy urzędowe na własną rekę usiłowałem przekazywać im te pisma- nie ukrywam, był to duży kłopot dla mnie. Wobec tego, jako administrator budynku postanowiłem wymówić im umowę z końcem 2007 roku.

W Sylwestra podpisaliśmy rozwiązanie umowy, rozliczyliśmy się i myślałem, że na tym koniec, ale nie- grubo myliłem się. Jak sie okazało, obie te spółki nadal jak gdyby nigdy nic, figurowały sobie w KRS, NIP, urzędach skarbowych z adresem pod którym zostały zarejestrowane, czyli pod moim- mojej firmy adresem. Rezultat- napływające wciąż, po dzień dzisiejszy listy i co gorsze nękające wizyty PG, policji, Służby Celnej….., wezwania do różnych organów władzy, w celu składania zeznań.

Po prostu paranoja, zważywszy, że wysłałem do KRS i urzędu skarbowego- listy i maile informujące, że te spółki nie mają prawa posługiwać się moim adresem. Wszystko grochem o ścianę! Jak się okazuje KRS, zawiera zestaw mniej lub bardziej prawdziwych informacji i nieporozumieniem jest wiara w jakąkolwiek prawdziwość tego źródła. Sęk w tym, że na przykład policja wierzy w rzetelność zawartych tam danych- niesamowite, ale jednak boleśnie prawdziwe dla osób i firm takich jak moja.

Stawiam pytanie – jak ustrzec sie przed takimi sytuacjami, jak uniknąć czegoś takiego? Niestety, jedyna odpowiedź jaka przychodzi do głowy, to- najlepiej nie robić nic, a szczególnie nie działać, nie prowadzić firmy. Artykuł pisany, wkrótce po otrzymaniu z KRS pism adresowanych na nieistniejące od 2007 roku spółki, informujące, że…jak najbardziej istnieją pod moim adresem w ich rejestrze.