„Pamiętajcie o ogrodach” pisał poeta Jonasz Kofta. W rzeczy samej, ogród to istotna sprawa. To ogród otacza dom, tworzy podwórko. Warto zadbać nie tylko o rośliny w ogródku, ale i o umeblowanie ogrodu. Ławki, krzesła, stoły, huśtawki, stelaże na hamak – to najczęstsze typy mebli ogrodowych. Kiedy dbamy o ich funkcjonalność i trwałość, jak również estetykę, warto zwrócić uwagę na materiał, z którego są zrobione.

Meble z drewna. Na ich trwałość ma wpływ głównie rodzaj drzewa, z jakiego są wyprodukowane. Najbardziej trwałe są meble wykonane ze świerku lub z drzewa sosnowego. Powinny być zakonserwowane środkiem chroniącym przed spleśnieniem. Meble drewniane są na ogół trwałe, ale nie trwają wiecznie. Wystawione na zjawiska pogodowe, po latach tracą kolor i niestety ulegają pęknięciom. Pasują właściwie do każdego ogrodu.

Meble z metalu. Wioną chłodem, lecz mogą stwarzać niezwykły klimat w ogrodzie, szczególnie jeśli znajduje się w ogródku fontanna bądź rzeźby. Meble ze stali są z reguły dość ciężkie, jednak bardzo wytrzymałe – w zasadzie niezniszczalne. najefektowniej się prezentują w nowoczesnych ogródkach.

Meble rattanowe. Ten rodzaj mebli wnosi do ogrodu nieco egzotyki. Nic dziwnego. Meble rattanowe są sprowadzane do Europy z egzotycznych części Ziemi, np. z kontynentu azjatyckiego lub z Australii. Cechuje je dość duża wytrzymałość. Dlatego że nie są ciężkie, z łatwością można je przenosić. Często kupują je osoby, które uwielbiają dalekie podróże.

Meble z wikliny. Wyglądem przypominają meble z rattanu, aczkolwiek powstają w Polsce, z młodych pędów wierzb. Podobnie jak meble rattanowe nie są ciężkie, a zarazem są solidne. Wadą tego rodzaju mebli są liczne wgłębienia i szpary na powierzchni, w których odkładają się bakterie i wirusy.

Meble plastikowe. Z reguły kupowane na werandy. Rzadko wyglądają gustownie, łatwo zostawić na nich ślady rysów, spowodować zniszczenie. Ich atutem jest to, że są lekkie, praktyczne i niedrogie. Niektórzy twierdzą, że meble z plastiku są niegustowne.