Język niderlandzki

Język niderlandzki czasem zwany jest także holenderskim, bądź flamandzkim. Należy on do grupy języków germańskich. Posługuje się nim dwadzieścia siedem milionów ludzi, z czego dla większości jest to język ojczysty. Najbliżej spokrewnionymi z niderlandzkim językami są afrikaans, niemiecki oraz fryzyjski.
Pod względem morfologicznym, w języku holenderskim występuje bardzo silna izolacja. Fleksja jest bardzo mało rozbudowana. Najczęściej w zdaniu najpierw stawia się podmiot, później orzeczenie, a dopiero na końcu resztę wypowiedzi. Podobnie jak większość języków europejskich, język niderlandzki jest bardzo bogaty w fonemy. Charakteryzuje się bardzo dynamicznym akcentem.
Jeżeli chodzi o tłumaczenia holenderski nie jest szczególnie problematycznym językiem. Jego nauka najczęściej nie sprawia wielkich trudności. Nierzadko opisuje się go jako łatwiejszą wersję niemieckiego. Różni się od niego na przykład tym, że rzeczowniki nie odmieniają się przez przypadki. Jest przy tym także dość melodyjny, co zdecydowanie ułatwia i uprzyjemnia jego naukę.
Nie będzie zaskakującym stwierdzenie, że większość użytkowników języka niderlandzkiego zamieszkuje Niderlandy. Nieco mniejsze populacje niderlandzkojęzyczne można również spotkać w Belgii. Poza Europą język niderlandzki ma status języka urzędowego również w Surinamie oraz na Arubie. Wynika to z tego, że były to niegdyś holenderskie kolonie. Podobnie ma się rzecz z Republiką Południowej Afryki, jednakże tam język flamandzki ewoluował w kompletnie odmienny język zwany dzisiaj afrikaans.