O języku rumuńskim

Językiem rumuńskim posługuje się obecnie ponad dwadzieścia milionów osób. Znaczna część tej populacji mieszka, rzecz jasna w Rumunii. Nieco mniejsze społeczności mówiące po rumuńsku spotyka się również w Mołdawii oraz w Hiszpanii. We Włoszech funkcjonuje społeczność rumuńska licząca sobie nieco mniej, niż milion ludzi.
Język ten ma bardzo dużo wspólnego z pozostałymi językami z grupy romańskiej takimi, jak chociażby hiszpański, czy włoski. Szczególnie dotyczy to języka włoskiego, z którym język rumuński ma wspólne ponad trzy czwarte słownictwa. Są jednak również dość istotne różnice między tymi dwoma. Przede wszystkim w opinii większości obcokrajowców rumuński jest łagodniejszy od włoskiego i charakteryzuje się znacznie bardziej miękkim brzmieniem.
Pomimo wspólnego pochodzenia, język rumuński wyróżnia się na tle pozostałych języków romańskich bardziej skomplikowaną gramatyką. Zachował on po łacinie pięć przypadków, podczas gdy hiszpański, czy włoski są całkowicie ich pozbawione. Również tworzenie liczby mnogiej rzeczowników jest nieco bardziej skomplikowane.
Nie ma zatem nic dziwnego, że w takiej kwestii, jak tłumaczenia rumuński sprawia nieco więcej problemów, niż, dajmy na to, język francuski. Jest trudniejszy do nauczenia się od narodowego języka Włochów, czy Hiszpanów. Jednakże znajomość go oferuje także relatywnie duże możliwości, jeżeli chodzi o zarabianie na dokonywaniu tłumaczeń. Tłumacz przysięgły języka rumuńskiego może zarabiać całkiem dobrze, jeżeli ma zdolności marketingowe.